Jump to content
yusufsinss

Makoto Shinkai'den Weathering With You Animesi!

Recommended Posts

Selamlar Millet! Bugün köyden döndüm ve sizin için harika bir yeni anime tanıtmak istiyorum: Weathering With You!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İsim: Weathering With You/ You Tenki no Ko/ Seninle ıslanmak.

IMDB: 7,8/10 https://www.imdb.com/title/tt9426210/

Yönetmen: Makoto Shinkai

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlk önce animenin tanıımını izlemediyseniz şöyle buyurun:

Film Makoto Shinkai yönetmenliğinde yapılmış ve daha Türkiye'ye gelmedi. Daha doğrusu bildiğim kadarıyla İngilizce dublajı bile yayımlanmadı. Altyazısı olmasına rağmen şu anda IMDB puanı 7.8/10 ve gerçekten iyi bir rakam (tabii ki Kimi no na wa kadar olmasa da :D). Kısaca konusuna geçelim:

“O ışığın içine girmeyi denemek istedim.”

Lisenin ilk yılı, yaz. Hodaka Morishima Tokyo'ya gelmek için yaşadığı adadaki evinden kaçar. Hodaha hızla tüm parasını kaybediyor, ancak uzun süren yalnız günlerden sonra, şüpheli gizli bir dergi için serbest yazar olarak çalışıyor.

Yağmur günden güne yağmaya devam ediyor, sanki hayatından geri dönmesi için bir işaret alır gibi (Tanrıdan, ya da neye inanıyorsan). Yine de bir gün Hodaka, koşuştururken kentin bir köşesinde bir kızla tanışıyor. Hina Amano, bazı durumlar nedeniyle küçük kardeşi ile birlikte yaşayan neşeli, güçlü bir kız. Ayrıca tuhaf bir gücü var.

“Hey, şimdi temiz olacak.”

Yavaş yavaş, yağmur duruyor ve şehir manzarası güzel, parıltılı bir hale geliyor. Hina, gökyüzünü sadece dua ederek kontrol etme gücüne sahip bir kız...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bence konu gayet ilgi çekici. Dram yönü fazla güçlü gibi görünmüyor ama aldığı IMDB puanından fena olmadığını anlıyoruz. Bu film de Türkçe'ye çevrildiği anda 1 hafta boyunca aç kalmış kurtlar gibi avıma dalacağım. Teaser'i anlamayanlar için alta Türkçe çevirisini yazdım. Fazla iyi değil kusura bakmayın. Bu konumdan da bu kadar. İyi eğlenceler.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi sizin için yazan yazıların sıradan çevirisini yapacağım (Sadece Lise 1'e gidiyorum yanlış çeviri olabilir):

-

Bu yaz günü, gökyüzünün üstünde, dramatik şekilde değiştik. The shape of the world (Dünyanın şekli diyor ama atasözü sanırım?)

-

Eve gitmek istemiyorum.

-

Kendinden kaçan birisin, değil mi? (Kendinden kaçan, evden kaçan, uzağa koşarak kendinden uzaklaşan. bkz: Aurora - Runaway)

-

Bir iş arıyorsun, değil mi?

-

Gökyüzü denizden daha derin bir bilinmeyen dünyadır (Özlü söz)

-

O kız günışığını geri getirebilir mi?!

-

Yağmur (5 defa :D) Şimdi hepsi temizlenecek!

-

Foşşşş (sexi müzik eşliğinde yağmur temizlenir güneş açar)

-

SENİN İÇİN GÜNIŞIĞI (yazı)

-

Düğünümde (yazı)

-

Bilmiyordum. Burada çok fazla insanın gökyüzü için özlem duyduğunu!

-

Hava durumu, bir gizem. Gökyüzünün seni çok fazla harekete geçirebilir. Hina-san, benim kalbimi harekete geçirdi.

-

Şimdi büyüme zamanı, çocuk. Bam! (Silah sesi)

-

Sadece onu görmek istemiştim. Bir kere daha!

-

Bu bir hikaye... Sadece onun ve benim bildiğim. Bu bir dünyayla alakalı bir sırrın hikayesi.

• Like 1
  • Thanks 2

14 hours ago, Killer_Sans said:

Film türkçeye yayımlandığı zaman bizi de bilgilendirebilir misin ? ben pek böyle konuları fazla takip edemiyorum da.. istersen yani.

Film Türkiye'ye geldiğinde bilgilendirebilirim ve içeriği hakkında bir konu yazmayı düşünüyorum